بلاگ

راه های شناسایی زعفران اصل

5 راه شناسایی زعفران اصل

1- مزه ی زعفران:  زعفران اصل شیرین نیست بلکه مزه‌ی تلخ دلنشینی دارد که با مزه کردن چند رشته‌ی زعفران متوجه آن خواهید شد.

2- شکل ظاهری زعفران: یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید این است ته انتهای رشته‌های زعفران پهن باشد. انتهای فوقانی کلاله زعفران که قرمز رنگ است و در بازار به عنوان زعفران شناخته می‌شود به شکل یک شیپور است و تنها در صورتی که به روش اتویی و سوپر نگین خشک شده باشد حالت شمشیری و تخت دارد

3 – رنگ زعفران اصل: رنگ زعفران اصل زرشکی تیره است و در صورتی که رنگ‌ آن بیش از حد تیره باشد نشان از کهنه بودن و افت کیفیت دارد و اگر بیش از حد روشن باشد نیز نشان از عدم اصالت زعفران است. متاسفانه گاهی سودجو رشته های گیاه گلرنگ را با زعفران مخلوط می کنند که از نظر رنگ کمی تفاوت دارد.

4 – عطر زعفران: یکی از مهم‌ترین راه‌های شناخت تازگی زعفران همین عطر تند و تیز آن است. زعفرانی که تازه نباشد به تدریج عطر خود را از دست می‌دهد و به جایی می‌رسد که دیگر عطری ندارد.

5 – چرب نبودن زعفران :زعفران به هیچ وجه چرب نیست. اگر فرایند خشک‌کردن زعفران به خوبی انجام گرفته باشد و یک رشته‌ی زعفران را بین دو دست بگیرید و خم کنید به‌راحتی می‌شکند.

برای تست چرب بودن زعفران می‌توانید رشته‌های زعفران را در میان کاغذ کاهی یا روزنامه قرار دهید و اندکی فشار دهید. اگر زعفران خرد شد و آثار چربی و روغن را روی آن مشاهده نکردید زعفران شما اصل و مرغوب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *